teisipäev, 4. juuli 2017

Ja kes nemad on? Ning kust nad üldse tulid???

Omast arust olen ma täitsa korralik aiapidaja. Selles mõttes, et pean usinasti arvestust uute tulijate, liikide, sortide jm üle ning (tavaliselt) kaalun hoolikalt enne, kui midagi koju tassin (ehk on tegemist miski hullu umbrohuga, millest vajadusel enam kunagi lahti ei saa või ehk polegi minu aias tollele taimele õiget kohta - mis tast vaesekesest siis piinata?) Ning mulle meeldib kord ja selgus (huvitav küll, miks see mu aias ei peegeldu? 👻), aga nüüd on siia kolinud miskid võõrad tegelased. Ilmselt mingid minule tundmatud umbrohud, aga kuna ma olen parandamatult uudisimulik, siis ei ole ma neid välja katkunud - niii huvitav ju! Äkki on mingid head umbrohud ? 😄 (Püha lihtsameelsus! 😱)  Hetkel on nad küll igati vinks-vonks.
Tegelikult olen ma seoses võõraste umbrohtudega oma vitsad juba kätte saanud: aastaid tagasi sai ühest taimetalust tuuste tellitud, ühes potis pidi olema pööris-kipslill, aga seal oli hoopis 2 väikest taimehakatist. Ei mina teadnud tol ajal, kumb neist kipslill peaks olema ja istutasin mõlemad maha. Too umbrohi läks veidi enne kipslille õitsema, alles siis sain aru, kumb on kumb ning kitkusin kauba peale saadud pahalase üles. Ilmselt jõudis see rõve umbrohi enne seda siiski seemneid loopida, sest sealt saati on see õudukas ka minu aias olemas. :(
Selline:


Ja minu praegused tundmatud tegelased. Esimene:


Kasvab vahekäigus, kevadel tärgates oli selline armas hallikarvane. Minul pole sellist taime kunagi olnud, seega ei oska tema olemasolu ka kuidagi seletada. Ja uusi tulijaid ma vahekäiku ju ei istuta :D


Hilisem täiendus: Ise kahtlustasin käokulda (Helichrysum arenarium), terve suvi ootasin taime (kollaseid) õisi, pungad olid ilusti olemas ju... Ootasin... ja ootasin... ei kollase varjugi, kangesti pruuniks kippusid need pungad hoopiski minema. Lähemal uurimisel selgus, et taimel olid juba seemnedki valmis. Minu näppimise peale lendas sealt neid terve pilv laiali. :D Aga ma olin teda ju erilise hoolega jälginud! 😱 Hilisem täiendav uurimine selgitas, et tegemist on taimega mets- kassiurb (Gnaphalium sylvaticum)

Ja siis selline tegelane:


Vaat, tema tuli eelmine suvi koos ostetud tõmmu metsvitsaga Kristiinest. Metsvits ise sai talvega otsa, potis olnud tundmatu tegelane elas aga talve üle (ilmselge umbrohu tunnusmärk! :D). Tundub, et laieneb päris kiiresti, sest sügisel oli vaid väike nutsakas, seega on tal ilmselt plaanis terve mu aed vallutada.
Hilisem täiendus: See taim viskas suve jooksul veel korralikult kõrgust ja läks ka kenasti õitsema. Lihtsalt need hallikasvalged õied olid ilmetud ja NIII pisikesed, et nende korralikuks nägemiseks oleks pidanud luubi appi võtma. Taime katkusin peenrast välja, nime ei tea siiani.
Veel hilisem täiendus: Tegemist oli 2-aastase jaapani paelputkega `Atropurpurea`.


Kolmas tundmatu on nüüd see hosta ees olev tegelane. Tema tundub mulle kahtlaselt tuttav, aga ma ei suuda välja mõelda, kust ma teda tean. Ootame õitsema hakkamist!
Hilisem täiendus: Õitsemaminekut siiski ära ei oodanud, katkusin enne välja, sest Toila rand oli sarnast punaste vartega tegelasi täis. Ilmselt ikkagi mingi puju

Sellised lood siis. Kasvatan aga hoolega tundmatuid umbrohtusid edasi! 😻🙀


2 kommentaari: